bilety metro madryt

Bilety na metro i autobus w Madrycie

W artykule podpowiemy Wam jak efektywnie podróżować komunikacją miejską po Madrycie – jakie są rodzaje kart transportu miejskiego oraz jakie są rodzaje i bilety na metro w Madrycie:

Karty do Metra w Madrycie

Aby podróżować metrem w Madrycie konieczny będzie zakup karty transportu miejskiego (Tarjeta de Transporte Público), na której kolejno będziecie mogli zakodować dowolny bilet. Istnieje kilka typów kart transportu miejskiego.

Tarjeta MULTI – karta na okaziciela

Tarjeta Multi to najpopularniejszy typ karty, który pewnie większość z Was zakupi. Kartę możecie kupić w każdym automacie biletowym oznaczonym napisem „Tarjeta MULTI disponible aqui” oraz w punktach obsługi klienta.

Automaty biletowe w Madrycie – [CC BY-SA 3.0] by Xauxa Håkan Svensson

Kartę zazwyczaj kupuje się od razu z biletem, który chcecie zakodować, jednak istnieje opcja kupna samej karty. Koszt samej karty to 2,50€, a jej data ważności to 10 lat od momentu zakupu.

Rodzaje biletów na karcie MULTI

Na kartę możecie zakodować następujące rodzaje biletów (więcej o samych biletach przeczytacie w dalszej części artykułu):

Uwaga! Bilet jednorazowy oraz opłata za wjazd lub wyjazd na lotnisko muszą zostać zużyte tego samego dnia, w którym zostały zakupione.

Jak działa karta MULTI?

Aby użyć karty należy najpierw zakodować na niej odpowiedni rodzaj biletu – najbardziej opłacalnym rodzajem biletów jest bilet 10 przejazdowy. Karta MULTI umożliwia przejazd wielu osobom równocześnie – należy wtedy przyłożyć kartę do bramek metra lub autobusu tyle razy, ilu jest pasażerów. Warunkiem jest to, aby osoby rozpoczynały i kończyły podróż na tej samej stacji.

Tarjeta personal – karta indywidualna

Jest to spersonalizowana karta transportu miejskiego, przypisana do konkretnej osoby i zawierająca jej imię, nazwisko oraz zdjęcie. Tej karty nie można przekazać innej osobie. Różnice w porównaniu do karty MULTI:

 • koszt to 4€
 • kartę mogą zakupić członkowie wielodzietnych rodzin oraz osoby z niepełnosprawnością ponad 65% i korzystać z odpowiednich zniżek na bilety transportu miejskiego
 • kupno karty wymaga wizyty w punkcie obsługi klienta lub złożenia wniosku przez Internet na stronie transportu miejskiego w Madrycie
 • na karcie można dodatkowo naładować bilety:
  • 30 dniowy
  • roczny
 • brak możliwości doładowania biletu turystycznego

Karta dla dzieci między 4-6 rokiem życia

Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują w Madrycie bezpłatnie. Natomiast dzieci powyżej 4 roku życia, aby podróżować bezpłatnie muszą posiadać Tarjeta Infantil. Karta jest bezpłatna, jednak do jej wyrobienia niezbędna jest wizyta w punkcie obsługi klienta albo wypełnienie wniosku przez Internet na stronie transportu miejskiego w Madrycie. Wymagane są następujące dokumenty: kolorowe zdjęcie paszportowe, paszport lub dowód osobisty dziecka, wypełniony wniosek.

Bilety metro Madryt – rodzaje

W Madrycie istnieje wiele różnych rodzajów biletów możliwych do kupienia, jednak dla osób podróżujących do Madrytu na kilka dni polecamy szczególnie następujące bilety.

Bilet na 10 przejazdów (Metrobús)

Bilet umożliwia na 10 przejazdów metrem lub autobusem – bez możliwości przesiadki z metra do autobusu i na odwrót. Przesiadka możliwa jest jedynie podczas podróży metrem – wtedy nie wychodząc za bramki metra możecie zmienić linię.

Na bilecie 10 przejazdowym może podróżować wiele osób na raz, jednak wszystkie muszą zaczynać i kończyć podróż w tym samym momencie. Należy wtedy podczas przechodzenia przez bramki metra otworzyć bramkę dla każdej osoby, a podczas wejścia do autobusu (pierwszymi drzwiami) przyłożyć kartę do kasownika tyle razy ile osób podróżuje na bilecie 10 przejazdowym. Dzięki temu – możecie na jednej karcie MULTI – naładować bilet na 10 przejazdów i podróżować wspólnie.

Cena biletu na 10 przejazdów w strefie 1, czyli w całym Madrycie to 12,20€.

Bilet turystyczny – bilety dniowe

Bilet turystyczny (título turístico) to dobra opcja dla osób odwiedzających Madryt, ponieważ umożliwia do nieograniczonej liczby przejazdów metrem, autobusem, pociągami Cercanías, lekkim metrem ML1, w zonie A, czyli praktycznie w całym Madrycie. Jest też możliwość zakupu karty na zonę T, czyli na wszystkie pozostałe strefy biletowe.

Kartę możecie zakupić na lotnisku na terminalu T2 oraz T4 w biurze informacji turystycznej, czynnym w godzinach 8:00-20:00 oraz na wszystkich stacjach metra w automatach biletowych.

Kartę możecie zakupić na 1, 2, 3, 4, 5 i 7 dni w opcji dla dorosłych oraz dla dzieci.

Koszt karty turystycznej

Koszt karty turystycznej w strefie A zależy od liczby dni. Karta dla dzieci poniżej 11 lat kosztuje 50% ceny.

 • 1 dzień: 8,40 €
 • 2 dni: 14,20 €
 • 3 dni: 18,40 €
 • 4 dni: 22,60 €
 • 5 dni: 26,80 €
 • 7 dni: 35,40 €

Bilet miesięczny

Bilet miesięczny będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli planujecie dłuższy pobyt w Madrycie. Koszt biletu zależy od strefy i wieku podróżującego i może być zakodowany jedynie na karcie spersonalizowanej. Poniżej zestawiliśmy ceny dla biletu miesięcznego w strefie A, natomiast szczegółowy cennik dostępny jest na stronie transportu miejskiego w Madrycie.

 • koszt biletu miesięcznego normalnego w strefie A: 54,60 €
 • bilet miesięczny dla młodzieży w strefie A: 20,00 €
 • bilet miesięczny dla emerytów w strefie A: 12,30 €

Zniżki na transport publiczny w Madrycie

Osoby niepełnosprawne oraz osoby z kartami dużej rodziny mogą liczyć na specjalne zniżki na komunikację miejską w Madrycie:

10 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *